Veganství – cesta k novému životu, nebo utrpení?

Veganství – cesta k novému životu, nebo utrpení?

Víte, jak poznáte, že je někdo vegan? Jednoduše: Řekne vám to! Toto je proslulý vtip, který je neustále omílaný dokola. Co vlastně vede vegany k takto, pro mnohé lidi k razantní, změně stravování?

Obrazek prispevku Veganstvi cesta k novemu zivotu nebo utrpen Etika - Veganství - cesta k novému životu, nebo utrpení?

1. Etika

Nezabiješ – člověka, zvíře, nic. Tak proč bychom měli jíst živočišné produkty? Zvířata jsou v dnešní době chována v otřesných podmínkách, poté zavlečena do kamionu a odvezena na jatka. To je příznivější scénář. Ten horší pro vegany jsou mléčné výrobky. Dle veganské filozofie jsou zvířata chovaná na mléko celoživotními otroky, kteří jsou oplodňovány k tomu, aby měli potomky a „dávali“ nám mléko.

Vegané také nevyužívají kůži a výrobky z těl zvířat na své oblečení, produkty denní spotřeby, ale také nevyužívají zvířata k zábavě. Například nejezdí na koních, oslech apod.

Na druhou stranu je nevýhoda veganských alternativních produktů jejich cena. Pokud se sem tam podíváte na cenu těchto produktů, možná vás omyje a budete přemýšlet, že navštívíte Playamo casino abyste si na tyto veganské produkty nějak vydělali peníze. Můžete zvolit nějaké přírodní potraviny, ze kterých uvaříte. Budete ale stále u plotny.

Obrazek prispevku Veganstvi cesta k novemu zivotu nebo utrpen Starost o planetu a ekologii - Veganství - cesta k novému životu, nebo utrpení?

2. Starost o planetu a ekologii

Nutričně jíme maso hlavně kvůli dobře zpracované komplexní bílkovině. Ale na kilo proteinu z masa je spotřebováno mnohonásobné množství vody nežli na kilo rostlinného proteinu (hrachový, sojový, luštěninový, apod.). Chování dobytka na maso a mléko může výrazně snížit zásoby pitné vody. K vyprodukování kila proteinu z masa je také potřeba mnohonásobně více energie (krmiva), nežli kdyby přímo ten rostlinný protein snědl člověk místo masa.

Obrazek prispevku Veganstvi cesta k novemu zivotu nebo utrpen Zdravotni duvody - Veganství - cesta k novému životu, nebo utrpení?

3. Zdravotní důvody

Vegané tvrdí, že maso je pro tělo nepřirozené a velmi špatně ho tráví. Na tento pohled existuje spoustu potvrzujících i vyvracejících studií. Avšak je pravda, že v současné době moderní civilizace jí obrovské množství masných a mléčných produktů. Málo kdo si dnes dokáže představit oběd bez masa. Takováto četnost a množství masitých jídel nikdy v historii člověka až na nějaké vyjímky pravděpodobně nebyla.

Pavel Gašpar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *